Aktualności

Mity na temat spółek Z O.O.

W kilkuletniej pracy z klientami wielokrotnie spotkałem się z wieloma opiniami, które to oczerniają wręcz odpychają od podjęcia działań mających na celu założenie spółki Z O.O.

Każdy przedsiębiorca otwierając swoją nową działalność najczęściej udaje się po poradę do znajomej księgowej lub do biura księgowego z polecenia.

Pierwsze co przychodzi na myśl, to zależność, iż księgowy jest od księgowania, a w kwestii doradztwa warto udać się do doradcy lub specjalisty podatkowego czy prawnika. Dopiero zebranie kompletu informacji od tych wszystkich specjalistów mamy, możliwość podjąć odpowiednie działania.

Wybranie odpowiedniej formy prawnej naszej firmy, to jaką drogę obierzemy na początku, będzie przecież determinowało jaką wysokość podatków będziemy płacić oraz jakich kosztów związanych z ZUS musimy się spodziewać. Warto też wziąć pod uwagę, że firmy najczęściej nie zakładamy na rok czy dwa tylko na dłuższy wymiar czasu, wiążąc z nią plany, a przepisy podatkowe z biegiem czasu mogą się zmieniać nie koniecznie na naszą korzyść. Trzeba pamiętać o tym, że warto mieć szereg narzędzi księgowych i podatkowych, a żeby mądrze zapobiegać wręcz bronić się przed niechcianymi efektami wspomnianych zmian.

Najczęściej przy założeniu nowej działalności lub przekształceniu jej sugerujemy się:

  • Kosztami prowadzenia firmy od strony księgowej,
  • Wysokością ZUS (przez dwa lata preferencyjny w przypadku działalności gospodarczej)
  • Aby Księgowość była prosta i czytelna.
  • Aby przepływ pieniądza nie ograniczony.

 

Wracając do tematyki mitów na temat sp z o.o.  często słyszę, że:

– Muszę prowadzić pełną Księgowość

Tak. Posiadanie sp z o.o. narzuca na Nas pewne nowe obowiązki wręcz zmusza Nas, żeby skupić się na Swojej FIRMIE, a co warto pokreślić to na czym się skupiamy zazwyczaj rośnie.

Pamiętajmy też o tym, że bardziej zaawansowana księgowość wymaga od nas więcej, ale też daje nam pełnie możliwości podatkowe, ponadto pojawiają się różne nowe tytuły które nie występują w innych formach prowadzenia biznesu. Jednym słowem to oszczędza nasze pieniądze.

– …Że pełne księgi są skomplikowane

Bywają skomplikowane to prawda, lecz co warto zauważyć księgami zajmują się księgowi, więc im pozostawiamy ten obowiązek, a my zajmujemy się tym do czego Swoją firmę powołaliśmy.

Zdarza się też, że Twój księgowy będzie często używał tej argumentacji. Warto jest się wtedy zastanowić czy czasem nie robi tego dla swojej wygody, a mniej go interesuje to ile podatków płacisz.

– Koszty w wyniku prowadzenia pełnej księgowości są znacznie wyższe

W tym miejscu radzę usiąść, wziąć ołówek i policzyć; prowadzenie małej sp z o.o. średnio to koszt 700 zł netto, ale Przedsiębiorco pamiętaj, będąc jednoosobową działalnością płacisz ZUS po dwóch latach to ponad 1200 zł miesięcznie. Jeżeli dodatkowo masz księgowego to do opłat musisz doliczyć około 200 zł/msc .

Upraszczając zostaje 700 zł miesięcznie w kieszeni. W ciągu roku to aż 8400 zł. Myślę, że warto podjąć działanie i założyć sp zoo gdyż ta forma biznesu nie wymaga od nas płacenia daniny zwanej ZUS. A zaoszczędzone pieniądze można przeznaczyć na rozwój firmy, czy wymarzone wakacje. To stała oszczędność, która z kolejnym rokiem będzie już wynosić ponad 16800 zł.

– W sp z o.o. występuje ogranicza przepływ pieniądza

Tak pełna księgowość wymaga, rozliczania się z kasą firmy co do grosza, ale mądrzy księgowi wiedzą, jak rozgryźć temat. Warto pamiętać! Jak wypłacę pieniądze z konta bankowego w formie gotówki to przedsiębiorca sam decyduje jakim tytułem się rozliczy. Jednym słowem idę do bankomatu wypłacam moje pieniądze z konta firmy. Gotówka – nie ma tytułu do momentu, aż sami go zainicjujemy.

– Podwójne opodatkowanie w sp z o.o.

Jedno z pierwszych pytań jakie zadaje na początku spotkania z właścicielem sp z o.o. to: jak wypłaca pieniądze ze spółki?? Gdy otrzymuje odpowiedź, że w formie DYWIDENDY zapala mi się czerwona lampka, oznacza to, że firma jest bardzo bogata i tyle jest w niej pieniędzy, że już nie ma innych możliwości albo osoba, z którą rozmawiam jest tylko udziałowcem spółki. Jednak najczęściej bywa tak, że prowadzące księgowość biuro nie ma doświadczenia w pracy ze spółkami prawa handlowego. Rozlicza spółkę na zasadzie książki przychodów i rozchodów. Jedyną metodę jaką zna to DYWIDENDA. Zwróćmy na to uwagę w swojej spółce Z O.O. bo jak jest to ostatni przypadek, to znak, że czas zmienić biuro księgowe. Jest wiele innych tytułów które umożliwiają opodatkować się tylko raz i to na zdecydowanie korzystnych dla nas warunkach.

…Że moja działalność jest mała

Z mojej praktyki wynika, że w przypadku nawet bardzo małych spółek z o.o., gdzie udziałowcem(wspólnikiem) może być mąż i żona, jak tylko firma działa i ma wpływy pieniądza na swoje konto jest to opłacalna forma działalności pod względem podatkowym.

Firma – wersja PRO!

Podsumowując prawdopodobnie znajdzie się jeszcze kilka mitów, ale te najbardziej istotne zostały przytoczone. Mam nadzieje, że przybliżyłem tematykę, nie wszystko da się przekazać w dwóch zdaniach więc zapraszam do rozmów w tej materii osobiście w naszym biurze.

Dobrze prowadzona księgowość czy to w spółce z o.o. lub innej formie działalności pozwala nam zachować pieniądze zgodnie z istniejącym prawem w Polsce. Warto przyjrzeć się głębiej księgowości, gdyż czasami szukamy kosztów na siłę, żeby nie płacić podatków pozbywając się pieniędzy, a może znajdą się możliwości żeby zachować pieniądze tylko inaczej układając operacje księgowe. Może właściwe rozwiązanie masz przed sobą wystarczy po nie sięgnąć z odpowiednim partnerem w biznesie jak Lorem Pro Księgowość.

Zestawiając jednoosobową działalność porównując ze spółką z o.o. to jak instalacja programu na komputerze. Możesz wybrać wersje uproszczoną lub zaawansowaną. Tylko w tej wersji zaawansowanej pojawiają się narzędzia do wielu ciekawych operacji. Gdy tylko potrafimy z nich korzystać, mogą przynieść nam wiele dobrego.

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *