Aktualności

Osobny rachunek bankowy na VAT – idą zmiany!

Split Payment

Split payment to nowy mechanizm, który ma za zadanie zwiększyć kontrolę w systemie podatkowym. Zostanie on wprowadzony juź od 1 lipca 2018r, lecz korzystanie z niego będzie początkowo dobrowolne.

Na czym dokładnie polega? Jest to automatyczny podział naszych płatności na wartość netto przekazywaną do kontrahenta oraz na wartość podatku VAT, bezpośrednio przekazywaną na osobny rachunek bankowy. Tak założonym rachunkiem nie będziemy mogli jednak swobonie dysponować. Konto to będzie służyło do rozrachunków z VAT, a przeznaczenie zgromadzonych środków na inny cel będzie możliwe tylko za zgodą naczelnika urzędu skarbowego, po odpowiednim uargumentowaniu.

Aby wykonać płatność w systemie, należy wykorzystać komunikat przelewu, czyli odpowiednio podać:

  • numer faktury, którą chcemy rozliczyć,
  • wartość netto
  • wartość podatku VAT
  • numer NIP kontrahenta

Każdemu, kto zacznie używać split payment, umożliwione zostaną dodatkowe korzyści. Jedną z nich będzie obniżenie wartość podatku do zapłaty, według ustalonego wrozu, gdy podatek z rachunku VAT zostanie uregulowany przedterminowo. Kolejna korzyścią jest możliwość uzyskania zwrotu podatku już do 25 dni od daty złożenia rozliczenia. Nie będą również wtedy obowiązywać zasady odpowiedzialności solidarnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *